Celem realizacji zadań w ramach  Kierunku interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność  Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność wzmocnienie roli bibliotek jako „trzeciego miejsca” jednoczącego społeczność lokalną działaniami kulturalnymi, przyczyniającego się do rozwoju aktywnego czytelnictwa i uczestnictwa w kulturze.

Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność służy:

  • rozwijaniu lokalnych partnerstw, w których wiodącym podmiotem jest biblioteka jako przestrzeń do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, promowania aktywności czytelniczej oraz odpoczynku i integracji społeczności;
  • wzmacnianiu kompetencji pracowników bibliotek, pozwalających na rozpoznanie potrzeb i potencjału kulturowego członków lokalnych społeczności, a w konsekwencji na efektywną z nimi współpracę i inicjowanie działań kulturalnych wokół bibliotek;
  • wymianie doświadczeń z innymi beneficjentami w skali kraju;
  • włączeniu nowych środowisk w działalność bibliotek i aktywizacji społeczności lokalnych.

 

Źródło: https://www.nck.pl

A jednak jesteśmy!

1 października w Drezdenku odbyło się niesamowite wydarzenie. Na ulicach miasta pojawiły się tłumy mieszkańców, którzy przyszli, by uczestniczyć w widowisku społeczno-artystycznym A jednak jesteśmy! Ogrom współpracy wzruszenie i fantastyczna, niepowtarzalna atmosfera – tak jednym zdaniem można określić towarzyszące temu niezwykłemu spektaklowi emocje. Organizatorem widowiska była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku, a samo wydarzenie odbyło się w ramach realizowanego przez nią projektu Drezdenko od słowa do słowa z programu BLISKO.

 

Inspiracją do powstania widowiska była powieść Krzyżacy H. Sienkiewicza oraz fakt, że autor wspomina w niej o Drezdenku. Autorką scenariusza  A jednak jesteśmy!  jest Joanna Gonschorek – od niemal dekady mieszkająca w naszym mieście, zawodowo związana z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, która grała w wielu filmach, serialach i spektaklach. Przygotowania do widowiska trwały od kilku tygodni, był to czas wypełniony intensywną pracą, w którą włączyło się wiele instytucji, grup formalnych i nieformalnych,  przedstawiciele kilku pokoleń społeczności Drezdenka. Spotkania związane z pracą nad scenariuszem, próby, wspólne przygotowywanie kostiumów i scenografii. To wszystko wymagało ogromu pracy i poświęcenia, ale było warto. Efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Całość otworzyła, poprzez symboliczne przecięcie wstęgi, pani Eulalia – Honorowa Czytelniczka naszej biblioteki, po niej nastąpiło wzruszające wystąpienie dzieci z drezdeneckiego przedszkola. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji – punktów, które mijał barwny korowód przebranych w średniowieczne kostiumy mieszkańców miasta. W przygotowanych scenkach wzięli udział nie tylko członkowie miejscowych amatorskich grup teatralnych, ale także uczniowie wszystkich drezdeneckich szkół, burmistrz miasta, dyrektorzy instytucji kultury, animatorzy kultury, grupy artystyczne, lokalni artyści i wiele innych osób związanych z Drezdenkiem. Z okien budynków, z placów i  bram wybrzmiały przepiękne pieśni wyśpiewane przez chór, czy zaproszonego tenora. Taniec z ogniami, wystąpienia dzieci i młodzieży,  wspólne odśpiewanie finałowej pieśni przygotowanej przez Alinę Michalak i Henryka Teresiaka, pyszne podpłomyki, którymi częstowały grupy senioralne, wspaniałe stoiska, na których można było skosztować dawnych potraw. Wszystko, aż do odegrania ostatniej sceny, w której Danusia (Kasia Synowiec) narzuciła Zbyszkowi białą chustę na głowę, do wyśpiewania ostatnich słów pieśni było magiczne i wyjątkowe, bo też magiczne i wyjątkowe jest nasze miasto.

Działanie prowadzone było w ramach BLISKO BIBLIOTEKA/LOKALNOŚĆ/INICJATYWY/SPOŁECZNOŚĆ/KOOPERACJA/ODDOLNOŚĆ. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2.0. na lata 2021-2025.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3 Gorzów.

 

Szanowni Państwo, pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania widowiska społeczno-artystycznego A jednak jesteśmy!

reżyseria na podstawie pomysłów wielu osób – JOANNA GONSCHOREK

opracowanie muzyczne – AMADEUSZ NACZYŃSKI KAJ NACZYŃSKI

autorzy piosenki finałowej – ALINA MICHALAK I HENRYK TERESIAK

wybór tekstu – WIOLETTA KINAL

oprawa światło i dźwięk – SOUNDBASE

wystąpili:

WOJCIECH KOWALSKI (TENOR) – wykonanie pieśni „Bogurodzica”

MIECZYSŁAW SORBAL – trąbka

DARIA KOPEĆ I PRZEMYSŁAW KRUSZYNA – pokaz ogni

DZIECI Z:

PUBLICZNE PRZEDSZKOLE POD SOSNAMI W DREZDENKU

UCZNIOWIE:

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. JANUSZA KORCZAKA W DREZDENKU

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. JÓZEFA NOJIEGO W DREZDENKU

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W DREZDENKU

ZESPOŁU SZKÓŁ W DREZDENKU

EULALIA ŚWINIARSKA – HONOROWY CZYTELNIK BIBLIOTEKI W DREZDENKU

KS. JERZY HAJDUGA – TEATR KOTŁOWNIA

BURMISTRZ DREZDENKA- KAROLINA PIOTROWSKA

DYREKTOR MUZEUM PUSZCZY DRAWSKIEJ I NOTECKIEJ IM. FRANCISZKA GRASIA –WOJCIECH KUSKA

KATARZYNA SYNOWIEC – MISS POLSKI NASTOLATEK 2020

DYREKTOR CENTRUM PROMOCJI KULTURY W DREZDENKU- JAN KUCHOWICZ

PIOTR KRYSZTOFIAK – ARTYSTA

AH WIERZBINA

CHÓR CANTO CHORALIS

GRUPA TEATRALNA PONIEDZIAŁKOWY MIX Z CPK DREZDENKO

GRUPA TEATRALNA ŚWIATLIKI Z ŚWIETLICY OPIEKUŃCZEJ W DREZDENKU

GRUPA TEATRALNA TEATRALNI ZE STAREGO KUROWA

KLUB SENIORA DRZEŃ

MAŁE MAŻORETKI SP 1

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW DREZDENKO

TRZEBICZANKI

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU Z DREZDENKA

ZESPÓŁ MACIERZANKA Z GOŚCIMIA

ZESPÓŁ TANECZNY PARADISE Z CPK W DREZDENKU

WSPARCIE PODCZAS PRZYGOTOWANIA PROJEKTU:

URZĄD MIEJSKI W DREZDENKU

STAROSTWO POWIATU STRZELECKO-DREZDENECKIEGO

POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W DREZDENKU

CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ W DREZDENKU

CENTRUM PROMOCJI KULTURY W DREZDENKU

MUZEUM PUSZCZY DRAWSKIEJ I NOTECKIEJ IM. FRANCISZKA GRASIA

KLASA WOJSKOWA Z ZESPOŁU SZKÓŁ W DREZDENKU

KLUB SENIOR+ TRZEBICZ

KOMISARIAT POLICJI W DREZDENKU

OSP DREZDENKO

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW DREZDENKO

PAN ANDRZEJ BARTKOWIAK

PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA W DREZDENKU

STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ SAUERIANUM

SZCZEP HARCERSKI PUSZCZA

TEATR IM. HELENY MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY

TEATR WIELKI IM. STANISŁAWA MONIUSZKI W POZNANIU

 

Serdecznie dziękuję również wszystkim Mieszkańcom Drezdenka, którzy zechcieli przyjść i obejrzeć nasze widowisko.

 

                                                                                      Katarzyna Hołyst

                                                                                         dyrektor

                                                  Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku

 

 

„Gdybym miał gitarę, to bym na niej grał…”, gdybym miała czworo rąk i tak by było za mało, bym wyklaskała cały swój podziw dla tego, co działo się za sprawą naszej wyjątkowej pod każdym względem Biblioteki i jej Partnerów.

Jeśli ktoś został w domu w niedzielny wieczór, winien żałować, bardzo żałować.

Takiej imprezy Drezdenko jeszcze nie przeżywało. To było Coś na miarę zwycięstwa pod Grunwaldem.

Wiemy, rzecz jasna, że o Drezdenku mowa w Krzyżakach, powieści Henryka Sienkiewicza. I właśnie na kanwie tego ponadczasowego utworu powstało widowisko, o którym mieszkańcy i goście naszego grodu, będą snuć opowieści przez wiele zim i lat.

Jak było, pokazują reportaże, jest sporo relacji na profilu naszej biblioteki, ale atmosfery i zaangażowania wielu ludzi, tak do końca przenieść się na fb nie da. Od przedszkolaków po emerytów, wszyscy wzięli na swoje barki coś , co było piękne, dawało satysfakcję, uczyło patriotyzmu, pokazało w innym świetle naszą małą ojczyznę. Takie wydarzenia integrują i uczą szacunku także, wyciszają spory, dają impuls do działania nam tu i teraz w oparciu o przeszłość, historię.

Brawa dla twórców, uczestników, dla mieszkańców, którym chciało się chcieć zrobić coś, co nie było łatwe, ale dawało radość I satysfakcję wszystkim- twórcom i gościom.

” A jednak jesteśmy „, BLISKO- Biblioteka/ Lokalność/Inicjatywy/ Społeczność/Kooperacja/ Oddolność, projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Trzeba umieć i chcieć sięgnąć po te środki, wymaga to jednak wielkiego samozaparcia i umiejętności skupienia wokół siebie wielu utalentowanych i pracowitych ludzi.

Projekt Blisko

Powodzenia w kolejnych realizacjach, Biblioteko! Jesteś Wielka i naprawdę blisko.

 

Danuta Zych

Blisko, coraz bliżej

Październik zaczął się w niedzielę. I nie był to tylko kolejny, jesienny dzień zasypiających liści. Na wieczór zapowiedziano wydarzenie, jedyny w swoim rodzaju spektakl w przestrzeni miasta. Brzmiało tajemniczo i intrygująco. Wypadało sprawdzić! Gdy światła w oknach na dobre rozświetliły mrok, nieśmiało dołączyłyśmy z Agnieszką do publiczności zebranej na deptaku. Witamy się z dawno niewidzianymi znajomymi. Spotykamy sąsiadów. Gwar rośnie. Wokół atmosfera wielkiego święta albo imienin, barwnego festynu. Wszystko zaczyna się około dziewiętnastej. Rozpoznajemy głos Joasi (Joanna Gonschorek). Wita, przedstawia gości. Zawsze inaczej lecz niezmiennie ciepło, w swym niepowtarzalnym stylu. Każda wizja Joasi zawsze przeobraża się w niezwykłe widowisko wielu znaczeń. Tak też będzie i tym razem. Ruszamy z tłumem. Wiem, że czeka mnie cudowna podróż. Wędrujemy na oświetlony plac. Wokół rozbrzmiewa muzyka. Są takie magiczne wieczory, gdy znika podział na solistów, wykonawców i publiczność. Stajemy się jedną radosną mocą. I do wszystkich nam blisko, coraz bliżej.

Stroje tancerzy lśnią w rozpalonych płomieniach pochodni. Główny plac miasta jak teatr baśni unosi nas w tajemniczą przestrzeń. Dźwięk bębna zapowiada następne atrakcje. Idziemy jasną ulicą w stronę sceny na zabytkowym dziedzińcu szkoły. Po drodze jest czas na serdeczne spotkania i rozmowy poprzetykane różnymi barwami ciepłych słow. Na scenie młodzi aktorzy występują kolorowo w strojach z tej epoki, gdy mieczem broniło się serca i wiary. I były kamienie węgielne, o których dzisiaj zapominamy.

A potem powrót do domu przez mgłę porozwieszaną na drzewach. Bo poza niedzielami są jeszcze dni zwykłe, obciążone codziennymi obowiązkami niczym kiściami dojrzałych winogron. Sprawy słodkie i cierpkie, jak to w życiu. Wtedy, rankiem, pijąc kawę, wspominam kolorowe wydarzenia.

Wioletta Kinal

 

 

Najpiękniejsze ilustracje książek dla dzieci w Drezdenku

„Najpiękniejsze ilustracje książek dla dzieci” to tytuł ekspozycji, która prezentowała prace Józefa Wilkonia. Wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Publiczną w Drezdenku wraz z Publicznym Przedszkolem i Żłobkiem Gminnym Promyczki w ramach projektu BLISKO Drezdenko od słowa do słowa”, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

 

Józef Wilkoń jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. W swoim dorobku posiada prawie dwieście książek przeznaczonych dla dzieci i dorosłych. Wiele z nich zostało przetłumaczonych na kilkadziesiąt różnych języków. Artysta zwykle przedstawia zwierzęta i przyrodę, tworzy portrety psychologiczne zwierząt, które stanowią metaforę i w ten sposób mówią dużo o człowieku. Jego twórczość charakteryzuje wielość form plastycznego opracowania tekstu. Najczęściej pracuje przy użyciu tuszów, suchych pasteli i akwareli. Pierwsza książka z ilustracjami tego artysty została wydana w 1959 r. „O kotku, który szukał czarnego mleka” Heleny Bechlerowej. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotego Medalu na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej IBA (Lipsk 1959), Złoty Medal na Biennale Ilustracji (Bratysława 1969), Premio Europeo (Padwa 1975), Grand Prix (Totem album 1991), Montreuil (Francja 1991) oraz Premio Grafico na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej (Włochy 1991).

Ilustracje Józefa Wilkonia mieli okazję obejrzeć najmłodsi mieszkańcy Drezdenka. Przez cały październik w holu Publicznego Przedszkola i Żłobka Gminnego Promyczki  była prezentowana wystawa „Najpiękniejsze ilustracje książek dla dzieci”. Odwiedzającymi ją były przedszkolaki oraz ich rodzice, uczniowie drezdeneckich szkół podstawowych i Zespołu Szkół. Była to kolejna forma współpracy biblioteki z partnerami projektu „Drezdenko od słowa do słowa” i drugie z trzech wydarzeń edukacyjno-animacyjnych zaplanowanych na pierwszy rok jego realizacji.

Działania prowadzone są w ramach BLISKO - Biblioteka / Lokalność/Inicjatywy/ Społeczność /Kooperacja / Oddolność. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
#BLISKO
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
NPRCz 2.0

 

                                                                                                                                 Poczytajki jak z bajki

 

 Zakończył się cykl  „Poczytajki jak z bajki „ w ramach którego drezdeneccy seniorzy i młodzież licealna czytali najmłodszym dzieciom klasykę literatury.  W trakcie trwania projektu odbyło się 8 spotkań literackich , w których wzięło udział około 700 dzieci.

 Pięć spotkań miało miejsce w Przedszkolu Publicznym , gdzie dzieci wysłuchały bajek w bardzo pięknej scenerii. Były to wszystkie oddziały przedszkolne  od 3 do 5 lat, dzieci  najmłodsze uczęszczajace do żłobka oraz dwie klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 2 . Oprócz przedszkola seniorzy i młodzież czytali także w Szkole Podstawowej nr 1 i w Szkole Podstawowej  nr 3 .

  Dla każdej grupy wiekowej przygotowane były ,w zależności od wieku , inne utwory literackie, zabawy ruchowe , zagadki dotyczące bohaterów bajkowych oraz piosenki.                                                                                                                                      

Czytający  seniorzy :                                                                                                                                 

 Eulalia Świniarska, Halina Mazur ,Teresa Pomostowska, Krystyna Witaszek z Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Drezdenku  /PZERiI /  oraz Danuta Przybysz reprezentująca Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Młodzież z Zespołu Szkół wraz z opiekunką grupy Leną Kaseją: Katarzyna Błoch, Lena Hintz,Monika Kucharska i Oliwia Sobota.

 Dzięki barwnym kostiumom czytających osób dzieci mogły się spotkać ,  w zależności od repertuaru danego dnia  z Wilkiem, Czerwonym Kapturkiem, Jednorożcem, Królikiem, Lisem, Zającem czy kolorowymi Motylami. Było literacko bajkowo i kolorowo.

Utwory czytane dla starszych dzieci to:

„Kot w butach”, 

„Czerwony Kapturek”,  

,O lisie spryciarzu, 

O wilku i 7 koźlątkach,                                                                                                                                              

Dla maluszków bajki terapeutyczne: „O dobrym wilku”, „O niegrzecznym bobrze i grzecznym króliku”, Żółw i zając, Przygody małego jednorożca ,Jednorożec Małgosi, O motylku i tęczy, Dlaczego lisy są rude?, Kicia Kocia mowi” Dzień dobry”  Kto przytuli Misia Tulisia?

                                                                                                                                                                           

Działania prowadzone były w ramach BLISKO i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji narodowego programu rozwoju czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Małgorzata Boczek