Historia biblioteki zaczęła się wraz z przyjazdem pierwszych polskich osadników i przesiedleńców po II wojnie światowej. Był rok 1945, zaczynała się na tych ziemiach Polska. Tereny obecnej gminy przez wiele lat pozostawały w administracji Brandenburgii. Tułacze wojenni zabierając ze sobą dobytek, przywieźli także książki. Księgozbiór początkowo gromadzony w prywatnym mieszkaniu, w miarę szybko został skatalogowany. Zmieniały się siedziby, zmieniali się pracownicy, rozszerzał się katalog woluminów, czasopism i oferta edukacyjna oraz kulturalna. W latach 80. XX wieku biblioteka została osadzona w obecnej siedzibie przy ulicy Kościuszki,

 

Przed wojną ulica nosiła niemiecką nazwę Richtstrasse działała pod numerem 11 znana w mieście cukiernia i kawiarnia prowadzona przez Carla Möllera. Piętrowy dom wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku. Charakterystycznymi elementami obiektu był szeroki szczyt oraz pilastry dzielące partie fasady. Po wojnie działała tutaj Cafe Mocca, ceniona przez mieszkańców kawiarnia, w której odbywały się dancingi.

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera z siedzibą główną w Drezdenku, to także pięć obiektów filialnych w sołectwach: Drawiny, Gościm, Niegosław, Rąpin i Trzebicz. Logo instytucji nawiązuje do unikalnej architektury budynku. Podczas spotkań autorskich także często nawiązujemy do kawiarni artystycznej, aranżując przestrzeń przy stolikach, gdzie serwujemy kawę, herbatę, domowe wypieki. Obecną historię piszemy cały czas z naszymi czytelnikami i bywalcami, Jest w Drezdenku biblioteka, w której najważniejsi są Czytelnicy. Jesteśmy tu dla Was.