Świat retro z Olgą Dąbkiewicz

Dwie kobiety stoją w pomieszczeniu przy półkach z książkami; jedna ma na sobie beżową suknię i kapelusz w stylu vintage, a druga czarną sukienkę w kropki. Wyglądają na pogrążone w rozmowie. W pobliżu znajdują się krzesła, mały stolik i głośnik.

Tu działa się magia! Pani Olga Dąbkiewicz wprowadziła nas do intrygującego świata retro. Kobieta orkiestra – tak w skrócie można określić Olgę. Inspiruje, zachwyca i pokazuje piękno minionych czasów. Podczas spotkania można było odnieść wrażenie podróżowania w czasie. Piękne ubiory, ciekawe przedmioty i sposób w jaki je prezentowała Olga zapierał dech w piersiach. Załączamy kilka […]

W Bibliotece Filialnej w Trzebiczu

Kobieta czyta z gazety w jasnym pokoju, podczas gdy pięcioro dzieci i dwoje dorosłych siedzi i słucha. Pokój ma kwieciste zasłony, kolorowe balony i białe biurko z różnymi przedmiotami.

W Bibliotece Filialnej w Trzebiczu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci związanego z Konstytucją 3 Maja oraz Dniem Flagi. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z sołectwem Trzebicz.

Sesja w klimacie retro w Drezdenku w ramach spaceru z Olga Dąbkiewicz

Siedem kobiet ubranych w zabytkowe ubrania i kapelusze z początku XX wieku stoi w kolejce przed szarym budynkiem z napisem BIBLIOTEKA nad wejściem.

Z przyjemnością prezentujemy państwu efekty wczorajszej sesji w klimacie retro, która odbyła się w Drezdenku w ramach spaceru z niesamowitą Olga Dąbkiewicz. Piękne stroje, miejsca i cała feeria barw jaką wczoraj zaoferowała nam pogoda. Zapraszamy do oglądania. fot. Tomasz Cichy @obserwujący

Pani Eulalia najaktywniejsza czytelniczka

Dwie starsze kobiety stoją razem w pomieszczeniu, jedna trzyma duży bukiet czerwonych i różowych kwiatów. W tle widoczne są półki z książkami, portret i lampa. Obie kobiety uśmiechają się.

Pani Eulalia ma 95 lat i jest jedną z naszych najaktywniejszych czytelniczek. Jest stałym gościem na wszystkich ważnych wydarzeniach biblioteki. Przy okazji trwającego tygodnia bibliotek pragniemy nawiązać do artykułu Marii Borenstein z „Pamiętnika Eulalii” zamieszczonego w Gazecie Drezdeneckiej (nr 2, str. 9-10), dotyczącego naszej Honorowej Czytelniczki. „Niemcy dali nam jedną godzinę na spakowanie. Nazajutrz zapakowano […]

OLGA DĄBKIEWICZ – pionierka stylu retrovintage na Pomorzu Zachodnim

Plakat eventowy przedstawiający trzy kobiety w strojach vintage i kapeluszach pozujące przy kwitnących drzewach. Tekst zapowiada spotkanie z Olgą Dąbkiewicz 12.05.26 o godzinie 18:00 w bibliotece, z lokalizacją i logotypami organizatorów.

OLGA DĄBKIEWICZ – pionierka stylu retro/vintage na Pomorzu Zachodnim, rekonstruktorka historyczna, animatorka kultury retro w całej Polsce, kuratorka wystaw. Olga zajmuje się historią mody kobiecej od czasów regencji do lat 90. XX wieku. W roku 2021 powołała do życia swoją społeczność – Retro Vibes- zrzeszającą miłośników dawnej mody. W roku 2025 uzyskała znak towarowy z […]

Spotkanie z osobowością świata teatru i filmu – Mają Komorowską!

Mówca siedzi na małej scenie, zwracając się do uważnej publiczności w jasnym pomieszczeniu z regałami na książki wyłożonymi na tylnej ścianie. Publiczność siedzi w rzędach i uważnie słucha.

Powiedzieć, że byliśmy zachwyceni tym spotkaniem, to tak jakby nie powiedzieć nic.. Pani Maja to bardzo ciepła, serdeczna osoba, której historie z życia wzięte chwytają za serce. Było to spotkanie pełne refleksji, ale i uśmiechów. Jesteśmy niezwykle wdzięczni, że mieliśmy szansę gościć Panią Maję u nas w Drezdenku. Oby to nie była jej ostatnia wizyta […]

Wojewódzki Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Grupa osób stoi na scenie przed siedzącą publicznością podczas uroczystości z okazji Wojewódzkiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, 7 maja 2026 r.

W Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze odbył się Wojewódzki Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Podczas uroczystości nasza biblioteka została uhonorowana dyplomem Marszałka Województwa Lubuskiego.